Sonáta súznenia

Vo štvrtok 10. augusta sa priaznivci literatúry stretli sa letnom posedení s predsedom juhočeského klubu Obce spisovateľov - českým básnikom, textárom a lektorom Františkom Tylšarom, ktorý osobne zavítal do Trnavy. O priateľstve, o úlohe slova pri spájaní a hľadaní porozumenia a pochopenia sa zhovárali moderátori Pavol TomašovičŠtefan Kuzma. Spolupráca literátov z trnavského regiónu a z južných Čiech trvá od roku 2020. Výsledkom priateľských konfrontácií sa stal už v roku 2021 poviedkový zborník Sedm + Sedem alebo 7+7, ktorý mal prezentáciu v našej knižnici za účasti viacerých trnavských regionálnych autorov (Zlata Matláková, Miroslav Danaj, Pavol Tomašovič). V roku 2022 spolupráca úspešne pokračovala prostredníctvom ďalšieho zborníka s názvom Ponad čas, v ktorom svoje príspevky publikovali štrnásti autori – z českej aj slovenskej strany.

Na podujatí moderátori spoločne s Františkom Tylšarom predstavili tretí česko – slovenský zborník pod názvom Sonáta souznění, v ktorom sa predstavilo deväť českých a deväť slovenských autorov. Na rozdiel od predchádzajúcich zborníkov, ktoré obsahovali poviedky, tento zborník sa stal prezentáciou básnickej tvorby. Českú poéziu v zborníku reprezentuje Hanka Hosnedlová, Veronika Veverka Kynclová, Václav Kümmel, Alen Malina, Alžběta Sulková, Josef Škopek, Lucia Šafranková Štefanová, Petr Šulista a František Tylšar. Za slovenskú stranu to boli: Roman Beňo, Miroslav Danaj, Štefan Kuzma, Zlata Matláková, Erik Ondrejička, Benjamín Škreko, Ján Tazberík, Pavol Tomašovič a Juraj Žembera. Slovenskí autori na podujatí svoje básne aj interpretovali, o hudbu sa postarala so svojou neodmysliteľnou gitarou Beata Kuracinová Vargová

Text: PhDr. Ľ. Malá