Spaľujúce roky kancelára Metternicha

Klemens Wenzel Nepomuk Lothar Metternich bol jedným z najmocnejších mužov svojej doby, pokoriteľ Napoleona, obratný diplomat, dirigent európskej politiky. Noblesný aristokrat prežíval búrlivý osobný život. Život vzorného manžela a otca rodiny, ale aj život, v ktorom sa stretával s najkrajšími a najzaujímavejšími ženami. Jedna z nich bola preňho osudová. Katarína Vilemína Zaháňská dokázala, že aj ostrieľaný Metternich zakúsil trápenie z nešťastnej lásky.

O živote kancelára Metternicha prišiel v horúci letný podvečer 24. júna 2021 porozprávať známy český publicista a dokumentarista Stanislav Motl.

Knieža Metternich bol rakúsky šľachtic a diplomat, jeden z najvýznamnejších európskych politikov 19. storočia. Pôsobil najprv ako veľvyslanec, neskôr ako minister zahraničia a v roku 1821 sa stal rakúskym štátnym kancelárom. V rokoch 1814 až 1815 organizoval Viedenský kongres, ktorý po napoleonských vojnách nanovo usporadúval pomery v Európe. Bol zástancom konzervatívnej politiky a rovnováhy medzi veľmocami, staval sa proti nacionalizmu a liberalizmu. V revolučnom roku 1848 zo svojich funkcií odišiel. Vlastnil okrem iného zámok v Kynžvarte a pochovaný je v rodinnej hrobke Metternichovcov v Plasích pri Plzni.

Katarína Vilemína Zaháňská je známa českým aj slovenským čitateľom ako kňažná Zaháňská z knihy Babička od Boženy Němcovej. Pochádzala zo šľachtickej rodiny z Kuronska v dnešnom Lotyšsku. Rodina vlastnila okrem iného aj sídla v sliezkej Zaháni, v Náchodě a zámok v Ratibořicích, kde Katarína rada trávila čas. Bola to vzdelaná a inteligentná žena a zapojovala sa aj do politiky. Bola známa svojím vzťahom s rakúskym kancelárom Metternichom v dobe napoleonských vojen, vďaka čomu sa v Ratibořicích stretla aj s ruským cárom Alexandrom I. Zúčastnila sa aj akcií Viedenského kongresu v roku 1814. Za svoj život bola trikrát vydatá, naposledy s grófom Schulenburgom, s ktorým pricestoval do Ratiboříc aj jeho kočiš Jan Pankl, otec Boženy Nemcovej.

Ľúbostný románik prominentného páru svojej doby bol zaznamenaný aj vo filme pod názvom Spaľujúce roky kancelára Metternicha. A práve tento filmový dokument si mohli prítomní pozrieť. Vďaka zachovanej milostnej korešpondencii väčšinou písanej vo francúzštine, sme mohli byť svedkami toho, že láska nepozná hranice a nevyhýba sa nikomu. Milostné drámy slávnych nájdete v knihe pod názvom Osudové lásky od Stanislava Motla v oddelení odbornej literatúry. Tešíme sa na vašu návštevu a veríme, že vám táto kniha spríjemní letné horúce večery.

Podujatie bolo organizované v spolupráci s Českým spolkom v trnavskom regióne.