Stvoriteľ Stredozeme

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave pozvala 14. decembra všetkých priaznivcov žánrovej literatúry na rozprávanie o Johnovi R. R. Tolkienovi, otcovi modernej high fantasy.

Ako vlastne vznikla Stredozem a kto je jej stvoriteľom? Kým bol v skutočnosti muž, ktorý stál za zrodom legendy žánrovej literatúry? Na tieto otázky sa pokúsil nájsť odpovede náš mladý ambiciózny kolega Milan Ostrovský, ktorý si pripravil zaujímavosti zo života tohto spisovateľa. Záujemcom a záujemkyniam priblížil aj jeho osobný život - mladosť zasiahnutú vojnou, kariéru profesora na Oxfordskej univerzite, dlhé a plodné vzťahy s priateľmi z klubu Inklings a mnoho ďalšieho. Bolo to zaujímavé a poučné.

Text: PhDr. Ľ. Malá