Trnavská poetika
Hosťom prvej tohtoročnej Trnavskej poetiky bol spisovateľ a prekladateľ Juraj Šebesta. Na otázku moderátora čo má rodený Bratislavčan Juraj Šebesta spoločné s Trnavou, sme sa dozvedeli, že najprv s našim mestom mal vzťah pracovný, nakoľko v rokoch 2004 – 2006 vyučoval na UCM dejiny umenia. V súčasnosti hocikedy rád príde vlakom do Trnavy iba tak na výlet.
Juraj Šebesta začal písať v skorom veku – už ako štrnásťročný. Veľmi ho inšpirovali Dobšinského rozprávky a pri písaní veru aj dodržal princíp ako to už v rozprávkach býva, že všetko sa musí trikrát opakovať. Knižne však publikoval až po štyridsiatke. Debutoval zbierkou poviedok Triezvenie (2005). Do čitateľského povedomia sa zapísal najmä románom Keď sa pes smeje (2008), ktorý pozitívne zhodnotila aj kritika a ako povedal samotný autor, venoval ho svojmu synovi. Jeho voľným pokračovaním je kniha Venussha. Ťažký týždeň (2017), ktorú zasa venoval svojej dcére a jej tínedžerskému životu. V tomto prípade zvolil jednoduchší, hovorovejší štýl písania a možno ešte o čosi tvrdší humor. Na obdobie písania oboch kníh autor spomína veľmi rád, pretože mal pocit, že so svojimi deťmi trávil viac času.
Vyskúšal si aj písanie bájok, podľa jeho slov „ťažkého žánru“. Jeho Bájky (Phure vakeribena), ktoré vyšli v roku 2017 zároveň aj v rómčine v preklade Mariána Baloga, sú písané v súčasnom duchu a u čitateľov zaznamenali priaznivé ohlasy.
Zaspomínal na rodinných známych svojich rodičov – rodinu Feldekovcov a na svojho spolužiaka básnika Erika Ondrejičku.
Prečítal aj úryvok zo svojho románu Hévíz 2090 (Láska kedysi a dnes), ktorý má nádych utópie a sci-fi. Tento román pre dospelých si kladie otázku, ako sa prejavia civilizačné zmeny v milostných vzťahoch.
Momentálne pracuje v Medzinárodnom dome umenia pre deti BIBIANA, ktorý sa venuje propagácii kníh a podpore čítania u detí.
Keďže Juraj Šebesta bol dlhoročným riaditeľom knižnice, na záver stretnutia moderátor Štefan Kuzma mu položil otázku „aké sú vyhliadky do budúcnosti pre knižnice“ a na to isté odpovedal aj riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho Pavol Tomašovič. Obidvaja sa zhodli na tom, že knižnice v spoločnosti majú veľký význam a vytrvajú aj v ťažkých časoch.
K príjemnej atmosfére nepochybne prispeli aj členovia trnavskej kapely Family Friend – speváčka Lenka Molnárová a gitarista Martin Molnár.
Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, hlavný partner projektu