icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Trnavská poetika s Milanom Richterom

 Trnavská poetika s Milanom Richterom

    Po nedobrovoľnej prestávke spôsobenej zastavením nášho obvyklého života pandémiou koronavírusu Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave opäť pozvala svojich priaznivcov do svojich priestorov. V posledný júnový štvrtok sa uskutočnilo podujatie z cyklu Trnavská poetika, určené pre milovníkov poézie a umeleckého slova. Hosťom stretnutia bol Milan Richter, básnik, esejista, redaktor, prekladateľ, vysokoškolský pedagóg a vydavateľ v jednej osobe. Podujatím sprevádzali ako zvyčajne Pavol Tomašovič, riaditeľ knižnice a Štefan Kuzma, spisovateľ a literát, ktorí dôstojne sekundovali rozprávaniu Milana Richtera, najprekladanejšieho slovenského básnika 20. storočia.

    Milan Richter nie je osobnosťou v Trnave neznámou a s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave spolupracuje už viac rokov. Za najnovšiu zbierku Storočie, kruté stoočie (Príbehy zo súkromných dejín 20. storočia) získal Cenu Slovenského centra PEN 2020. A práve predstaveniu tejto najnovšej zbierky poézie bol venovaný júnový podvečer.

    Zbierka s nezvyčajným názvom Storočie, kruté stoočie (Príbehy zo súkromných dejín 20. storočia) je osobnou výpoveďou a reflexiou osudov rodiny básnika a jeho najbližších počas minulého storočia. Ako povedal jeden z moderátorov večera Štefan Kuzma „Básnik pokreslil masku minulosti, ktorá ho miesila a tvárnila, vystihol vzopätia i pády, básňami vyhmatal atmosféru storočia, za ktorým sa už dvadsať rokov obzeráme“. Neľahké osudy Richter opisuje raz imaginatívnym, inokedy realistickým postupom a trpký sarkazmus sa stáva jeho spôsobom, ako sa vyrovnáva s prežitými udalosťami. „Byť iný je vždy výzvou, aj byť židom uprostred katolíkov v dedinke na Záhorí bolo výzvou na úsvite krutého storočia.

    Sugestívne oznamuje, že aj napriek odstupu času niektoré rany sa nedajú zahojiť, keď „..v náručí namiesto mladej usmiatej mamy ho čičíka surová tma“, a chýbajú najbližší „Nič po nich neostalo, veru nič. Iba mená Emil a Amália: dedo a babička, mladší než ich vnuk“. Richter sa vo svojich básňach pokúša zviditeľniť to, na čo by sme nikdy nemali zabudnúť.

    Napriek tomu nestráca chuť žiť. Vo svojich spomienkach nás vedie do sveta – do Viedne, Osla, na Taiwan, do Dublinu, Dhaky... Život ide ďalej a prináša mu osobné víťazstvá aj kruté prehry, tak ako v živote každého. Napriek všetkému nám odovzdáva posolstvo, že život treba žiť, lebo „Čas drobné nevracia" a „vždy môžeme nájsť svetlo na obežnej dráhe života“ a kruté stopy minulosti vyvažovať stopami lásky.

    Podujatie spríjemnilo vystúpenie mladých hudobníkov z kapely Family Friend, ktorí sú trnavskej verejnosti už dobre známi a z verejných zdrojov ho podporil Fond na podporu umenia.

    Najnovšiu zbierku Milana Richtera, ktorá vyšla vo Vydavateľstve Ikar, si môžete požičať v oddelení beletrie.

Text: Ľubica Malá

Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?