icon 360
Zobraziť štandardnú verziu stránky

Tu som doma

Autorka Sylvia Bystričanová hovorí, že doma je kdekoľvek, neviaže sa na miesto, skôr na ľudí. A my sme dúfali, že ak príjme pozvanie k nám, do Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave, tiež sa bude cítiť ako doma. V stredu 24. mája zavítala do našej záhradnej čitárne a vytvorila atmosféru, v ktorej sme sa - ako doma, cítili príjemne všetci.

Slovenská autorka Sylvia Bystričanová je známa svojimi knihami, ktoré vydáva iba v prestížnom vydavateľstve Slovart. Primárne sú určené ženám, ale našli si k nim cestu aj zrelí muži, ktorí oceňujú predovšetkým humor, ukrytý za nevrlosť mužských literárnych postáv.

Na stretnutí so svojimi priaznivcami hovorila autorka o svojej ceste k písaniu. Spisovateľkou chcela byť už od malička. Kým sa ňou stala, vyskúšala si najskôr povolanie učiteľky. Stretnutie s vlastnou smrťou ju zasiahlo tak intenzívne, že zmenila svoj pohľad na život, prehodnotila svoje postoje, hodnoty a životné ciele. Myslí si, že sa to často deje ľuďom, aby získali odvahu robiť to, po čom túžia, čo chcú a hádam aj vedia. Tak prišlo rozhodnutie robiť iba to, čo jej spôsobuje radosť. A radosťou je pre ňu okrem iného i písanie. Píše v jeseni, zime a hlavne, keď je tma, vtedy sa jej totiž, ako sama hovorí, informácie z vesmíru zachytávajú najlepšie.

Pre autorku desiatich kníh a spoluautorku jednej písanie nie je fantazírovaním. Vo svojich knihách zachytáva živé filmy, ktoré sa jej premietajú v hlave, príbehy, ktoré neraz pokračujú na obálke kníh, ich návrhy totiž tiež pripravuje a kreslí sama autorka. Čitateľa kniha zaujme už vizuálne a keď sa začíta, neraz zisťuje, že prostredníctvom vtipu a životného štýlu literárnych postáv objavuje chuť zmeniť aj vlastný život, prípadne naň pozerať "inými" očami.

Stretnutie v knižnici Silvia Bystričanová ukončila slovami:

"Ak po prečítaní mojich kníh budú mať čitatelia pocit, že svet je opäť o čosi krajší a lepší, tak je to tým, že mám najlepších a najvnímavejších čitateľov. Každý deň máme dôvod na oslavu života."

Za to, že stretnutie malo u návštevníkov pozitívny ohlas, patrí vďaka aj moderátorke večera – herečke a speváčke Petre Sabovej, ktorá tento podvečer spríjemnila aj hudobným vystúpením v podobe úžasných šansónov v sprievode známeho gitaristu Dušana Minku.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Galéria

Napíšte nám

Máte nápad alebo otázku na našu knižnicu? Neváhajte nám napísať, sme tu pre Vás.

Typy dokumentov:

Výber dokumentov publikovaných v rokoch:

Termín vypracovania oznámi knižnica na základe poradovníka.

Čo nám ešte chýba?