William Schiffer. Monografia zberateľských medailí

Vo štvrtok 18. apríla sme v záhradnej čitárni privítali fanúšikov histórie a špeciálne numizmatiky a medailérstva. Na programe bolo stretnutie s Ondrejom Lietavcom, autorom publikácie: Wiliam Schiffer - Monografia zberateľských medailí.

Ondrej Lietavec je numizmatik a zberateľ, člen Slovenskej numizmatickej spoločnosti pri SAV - pobočky v Trnave, pod ktorej hlavičkou reprezentačná monografia aj vyšla. Ide o vyspelý moderný katalóg realizovaných razieb podľa návrhov Williama Schiffera, sochára a medailéra, ktorý numizmatici a odborná verejnosť isto ocenia. Podujatie moderovala PaedDr. Simona Jurčová, vedúca prezentačného oddelenia Západoslovenského múzea v Trnave, ktorá svetoznámeho umelca publiku najskôr predstavila.

William Schiffer, rodák z blízkeho Zvončína (26. 8. 1920 – 7. 8. 2007), talentovaný výtvarník, žil od roku 1945 v Paríži vo Francúzsku. Všestranný umelec – v jeho tvorivom zábere nachádzame akvarely, olejomaľby, vitrážovú plastiku, monotypie, tapisérie, bronzové plastiky, emailové šperky, ale predovšetkým medaily, veľmi skoro dostal príležitosť vystavovať po celom svete. Na svojich medailách spodobil významné osobnosti z našich i svetových dejín. Monografia zberateľských medailí ich zachytáva veľmi presne. Nájdeme tu medaily venované vierozvestcom Cyrilovi a Metodovi, M. R. Štefánikovi, T. G. Masarykovi, pápežovi Jánovi Pavlovi II., českému skladateľovi Leošovi Janáčkovi, polyhistorovi, významnému stredoeurópskemu humanistovi a trnavskému rodákovi Jánovi Sambucusovi, tiež mestu Trnava k výročiu udelenia výsad prvého slobodného kráľovského mesta.

Autor publikácie Ondrej Lietavec vytvoril bohato graficky aj obsahovo spracovanú knihu a zároveň prehľadný katalóg Schifferových razieb zrealizovaných v Paríži, v kremnickej mincovni i v niektorých iných mincovniach. V rozhovore priblížil aj proces tvorby medailí od návrhu motívu, tvorbu modelov, výrobu odliatkov až po samotnú razbu medailí.

Stretnutie s autorom publikácie Ondrejom Lietavcom sa konalo v spolupráci s MO Matice slovenskej v Trnave, keďže William Schiffer bol jej čestným členom. Na podujatí vystúpila aj PhDr. Adriena Horváthová, predsedníčka MO MS v Trnave, s osobnými spomienkami na majstra Schiffera a na Literárny klub Bernolák.

V úvode podujatia vystúpil robotnícky spevokol Bradlan, v ktorom majster Schiffer tiež účinkoval. O ďalšiu hudobnú produkciu sa postaral Peter Bonzo Radványi, ktorý tiež prispel hrsťou spomienok na významného výtvarníka, ktorý venoval jednu zo svojich medailí aj kráľovi trnavského Dobrofestu Bobovi Brozmanovi.

Trnavčan 20. storočia - tento titul obdržal majster Schiffer v roku 2001 od Mesta Trnava - tak dostal od svojich obdivovateľov ďalší dar v podobe odbornej publikácie mapujúcej jeho medailérsku tvorbu. Sme radi, že sme na podujatí mohli privítať aj neter majstra Schiffera pani Lenku Šimkovú.

Text: PhDr. Ľ. Malá