Zabíjal som štát po 29 rokoch

V stredu 22. júna sa v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave stretlo trnavské publikum so spisovateľom, dramatikom a novinárom Petrom Valom. Jeho meno v Trnave nie je neznámym pojmom. Nielenže tu už v roku 1996 prezentoval svoju knihu, ale osobne je spojený aj s trnavskými kolegami novinármi, keďže určitý čas písal reportáže pre Trnavský hlas. Z trnavskej nemocnice, kde našiel svojich priateľov - lekárov, pochádzajú zasa niektoré jeho príbehy uverejnené v knihách Čierny humor v bielom plášti I. - III.

Na stretnutí, ktorým bravúrne sprevádzal rozhlasový moderátor Martin Jurčo, autor rozprával nielen o svojich knihách, ale spomenul aj niekoľko úsmevných príhod so známymi osobnosťami. Najviac sa však hovorilo o jeho najnovšej knihe Zabíjal som štát po 29 rokoch. Tento burleskný románik po prvýkrát vyšiel v roku 1992. Vtedy bola kniha označovaná ako slovenský Švejk, či Hlava XXII. Peter Valo sa rozhodol ku knihe vrátiť a oprášiť ju.

Na stretnutí sa o tejto knižnej novinke rozhovoril aj jej recenzent Mikuláš Jarábek, ktorý zhodnotil nielen charaktery postáv, ale i jej príbeh, začínajúci sa 2. svetovou vojnou a končiaci jej dozvukmi v nedávnej minulosti.

Peter Valo touto knihu určite nepovedal posledné slovo. V talóne má nielen množstvo svojich reportáží, ktoré by stálo za to vydať ich knižne, ale aj kopec úsmevných zážitkov. Čitatelia sa majú na čo tešiť.